Birçok kent kara teslim oldu! Binlerce yol ulaşıma kapandı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde soğuk hava sonrası yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Kar nedeniyle Artvin’de 137, Gümüşhane’de 101, Giresun’da 65, Rize’de 64 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışının devam ettiği bölgede belediye, İl Özel İdaresi ve Karayolları ekipleri, iş makineleriyle kapalı yolları ulaşıma açmak için çalışma başlattı. Ekiplerin yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan yollara müdahalesi sürerken, hava sıcaklığının hissedilir derecede azalmasıyla buzlanmalara karşı tuzlama çalışmalarına da ağırlık verildi.

Yağışlı havanın devam edeceği bildirilirken, ekipler, özellikle yaşlı, hasta, engelli ve gebelerin evlerine giden yolları ise sürekli ulaşıma açık tutuyor.

BİTLİS

Kent genelinde 3 gündür belirli aralıklarla yağan kar nedeniyle 49 köy yoluna ulaşım sağlanamıyor. Yolların açılması için İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri çalışma başlattı. Kar kalınlığı kent merkezindeki kırsal mahallelerde 35, yüksek kesimlerde ise yaklaşık 70 santimetreye ulaştı.

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürü Ümit Kurtkan, kapanan köy yollarının açılması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek, “İl Özel İdaresi olarak 10 ayrı şantiyede, 80 personel ve 60 iş makinesiyle karla mücadale çalışmaları yürütülüyor. Ekiplerimiz 7/24 çalışıyor” dedi.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının ardından soğuk havanın hakim olacağı kentte, buzlanma ve don uyarısında bulundu. Belediye ekipleri de kent merkezinde kar temizleme çalışması başlattı.

YOĞUN KAR YAĞIŞI 198 KÖY YOLUNU ULAŞIMA KAPATTI

Sivas’ta dün etkili olan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. İl Özel İdaresi’nden edinilen bilgilere göre yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 198 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, kapalı olan köy yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ARDAHAN

Ardahan il genelinde yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle vatandaşlardan meteorolojik uyarıları takip ederek zorunlu olmadıkça yola çıkmamalarını istendi. Kentte etkili olan kar fırtınası nedeniyle 57 köy yolu ulaşıma kapanırken, eğitim-öğretime bir gün süre ile ara verildi.

Tipi şeklinde etkili olan kar nedeniyle ulaşımda zorluklar yaşanıyor. Ardahan-Kars ve Ardahan-Çıldır kara yolu yaklaşık 2 saat boyunca trafiğe kapandı. Çok sayıda araç trafikte kalırken, il genelinde yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri ise çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

?

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık 12

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 16

İzmir: Az bulutlu ve açık 18

Adana: Parçalı bulutlu 21

Antalya: Az bulutlu ve açık 21

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 17

Trabzon: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 15

Erzurum: Çok bulutlu, kuzey ilçeleri kar yağışlı 2

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kuzey ilçeleri kar yağışlı 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x